آموزش اتصال به SSH سرور لینوکس

آموزش اتصال به SSH سرور لینوکس - آموزش وصل شدن به سرور لینوکس از طریق SSH

SSH یا Secure Shell راه ارتباطی کاربر با سرور های مجازی یا اختصاصی لینوکس است که از طریق ان هر کاربر میتواند بدون اینکه به سرور خود دسترسی فیزیکی داشته باشد، کلیه ی دستورات خود را از طریق Shell بر روی سرور اجرا کرده و خروجی و نتایج هر دستور را مشاهده و بررسی نماید. در این آموزش با هم روش اتصال به سرور مجازی لینوکس یا سرور اختصاصی لینوکس از طریق SSH با استفاده از نرم افزار PUTTY مرور میکنیم. البته در این رابطه نرم افزارهای بسیار کاربردی دیگری نیز موجود هستند ولی در اینجا به علت سهولت استفاده به آموزش استفاده از PUTTY بسنده میکنیم. با ما در ادامه آموزش اتصال به SSH سرور لینوکس همراه باشید.

آنچه برای استفاده از این آموزش نیاز دارید :

  • امکان دسترسی به SSH – در صورتی که سرور مجازی یا اختصاصی لینوکس تهیه کرده باشید مجاز هستید به SSH متصل شده و از آن استفاده کنید.
  • یک نرم افزار جهت اتصال به SSH
  • باز بودن پورت SSH بر روی فایروال – اگر روی سرور خود فایروال نصب کرده باشید، پورت SSH باید روی فایروال باز باشد. پورت SSH در صورت عدم تغییر به صورت استاندارد 22 خواهد بود.

اتصال به SSH :
جهت اتصال به SSH ابتدا لازم است که نرم افزار PUTTY را با کلیک بر روی اینجا دریافت نمایید. این نرم افزار نیازی به نصب ندارد و بلافاصله پس از دانلود آماده ی اجرا شدن خواهد بود. در صفحه ای که برای دانلود به شما ارائه شده ممکن است لینک های متعددی جهت دانلود وجود داشته باشد، از این میان این لینک ها فقط نرم افزار PUTTY را دریافت نموده و آن را اجرا نمایید.
پس از اجرای برنامه مطابق تصویر زیر در بخش Host Name اطلاعات IP سرور یا Hostname خود را وارد کنید. در صورتی که پورت اتصال به SSH را بر روی سرور تغییر نداده اید اجازه بدهید روی عدد 22 باقی بماند و در پایان بر روی دکمه Open کلیک کنید.

وارد کردن اطلاعات در نرم افزار putty

در صورتی که پیام امنیتی PuTTY Security Alert برای شما به نمایش در آمد روی yes کلیک کنید تا مراحل ادامه پیدا کند. (طبعا شما به سرور خود اعتماد دارید)
صفحه ی سیاه رنگی برای شما باز میشود که از شما میخواهد نام کاربری خود را وارد کنید. در صورتی که سرور مجازی یا اختصاصی تهیه کرده اید نام کاربری شما معمولا باید root باشد. بنابراین اطلاعات درخواستی را وارد نمایید و دکمه enter را فشار دهید. کمی صبر کنید تا از شما درخواست شود رمز عبور خود را وارد نمایید. توجه داشته باشید که در این بخش به دلایل امنیتی، زمانی که شما رمز خود را وارد میکنید، نرم افزار PUTTY هیچ چیزی نشان نمیدهد. بنابراین نگران نباشید چون این رفتار طبیعی است. فقط رمز خود را به صورت صحیح وارد کرده و سپس روی دکمه ی Enter کلیک کنید.

در صورت ورود موفق، خط فرمان به عبارتی مشابه username@hostname [~] # تغییر خواهد کرد و ssh منتظر دریافت دستورات شما خواهد بود.

طبعا میتوانید اطلاعات اتصال به SSH سرور خود را در PUTTY ذخیره نمایید (با کلیک بر روی دکمه save در صفحه اصلی برنامه) و سپس در هر زمان که مایلید بدون نیاز به ورود مجدد اطلاعات از آنچه قبلا در نرم افزار ذخیره کرده اید استفاده نمایید (با کلیک بر روی Load در صفحه اصلی برنامه)

همچنین اگر سرور شما برای اتصال به SSH نیازمند جفت کلید های خصوصی و عمومی است، در نوار سمت چپ برنامه با کلیک بر روی + پشت SSH و سپس مراجعه به زیر منوی Auth میتوانید برنامه را جهت استفاده از Private Key خود نیز آماده نموده و به شکلی امن تر به سرور متصل شوید.

اشتراک در خبرنامه ونداهاست
با عضویت در خبرنامه ونداهاست، اولین کسی باشید که از پیشنهادها، تخفیف ها و امکانات جدید ونداهاست باخبر میشود.
ایمیل شما محرمانه باقی خواهد ماند و در هر زمان میتوانید اشتراک خود را لغو کنید.

دسترسی آسان به این صفحه لینک کوتاه :
QR Code For:  آموزش اتصال به SSH سرور لینوکس

Post Author: Admin