آموزش ساختن زیر دامنه یا ساب دامین در cPanel

آموزش ساختن زیر دامنه یا ساب دومین در cPanel

زیر دامنه ها یا subdomain ها به شما اجازه میدهند تحت آدرس دامنه ی خود، بخش های جدیدی برای وبسایت خود ایجاد کنید که هر یک از این بخش ها میتوانند به طور کاملا مستقل از سایت عمل کرده و دارای محتوای خاص خود باشند. فرضا اگر بخواهید برای سایت خود با آدرس domain.com یک انجمن گفتگو ایجاد کنید، کافی است یک ساب دامین با آدرس forum.domain.com ایجاد کرده و محتوای دلخواه را در این آدرس روی هاست خود قرار دهید تا کلیه ی کاربران با وارد کردن آدرس ذکر شده بتوانند به انجمن شما دسترسی داشته باشند. بدیهی است که این مسئله محدود به ایجاد انجمن گفتگو نیست و با استفاده از زیر دامنه ها میتوان انواع بخش ها اعم از بلاگ، بخش دانلود، بخش های مختلف سایت با زبان های مختلف و … را ایجاد کرد. بنابراین دانستن این امر که سابدامین ها چگونه ایجاد میشوند و چطور میتوان آن ها را مورد استفاده قرار داد، برای کلیه ی اشخاصی که دارای وبسایت هستند، کاملا حائز اهمیت است. در آموزش امروز نحوه ی ایجاد یک زیر دامنه و مدیریت آن را به همراه هم مرور میکنیم. با ما همراه باشید.

چگونه در cPanel یک زیر دامنه ایجاد کنیم؟
ابتدا وارد کنترل پنل هاست خود شوید. اگر نمیدانید چطور این کار را انجام دهید، ابتدا آموزش لاگین به cPanel را مطالعه کنید. سپس در بخش Domains روی Subdomains کلیک کنید تا صفحه ی مربوط به زیر دامنه ها برای شما باز شود. (مانند تصویر زیر. توجه داشته باشید که با توجه به قالب سی پنل شما، آنچه در هاست خود مشاهده میکنید ممکن است از لحاظ ظاهری کمی با تصاویر درج شده در اینجا متفاوت باشد)

ورود به بخش subdomains در سی پنل

در ادامه صفحه ای برای شما بارگذاری خواهد شد که مطابق تصویر زیر بخشی با نام Create a subdomain در آن مشاهده میشود.

ایجاد زیر دامنه در سی پنل

در این قسمت در فیلد مربوط به Subdomain باید نام زیر دامنه ی دلخواه خود را وارد کنید. مثلا forum یا dl و …
اگر در هاست خود چندین دامنه داشته باشید، با استفاده از منوی دراپ داون موجود در این قسمت میتوانید تعیین کنید که این زیر دامنه مربوط به کدام یک از دامنه های موجود در هاست شما باشد.
در قسمت Document Root میتوانید آدرس محلی که محتوای این سابدامین در آن قرار میگیرد را تعیین کنید. البته الزامی به اعمال تغییر در این بخش نیست و این بخش به صورت اتوماتیک تکمیل میشود اما در صورت نیاز میتوانید مقدار موجود در این بخش را سفارشی کنید.
در پایان بر روی Create کلیک کنید تا سابدامین ایجاد شود. حالا میتوانید محتوای دلخواه را در آدرسی که در مرحله ی قبل در Document Root برای این سابدامین تعریف شده بود، قرار دهید و بخش مورد نظر را در این سابدامین راه اندازی کنید.

چگونه در cPanel یک زیر دامنه را حذف کنیم؟
انجام این کار بسیار ساده است. مطابق مراحل قبلی، ابتدا به بخش Subdomains مراجعه کنید. در صفحه ی باز شده مطابق تصویر زیر، جدولی مشاهده خواهید کرد که لیست سابدامین های موجود در هاست شما را به نمایش میگذارد :

حذف یک زیر دامنه از هاست سی پنل

حالا در جلوی سابدامین مورد نظر روی لینک Remove کلیک کنید و سپس عملیات را تایید نمایید تا سابدامین مورد نظر از هاست شما حذف شود.
در پایان، خواندن آموزش ست کردن IP روی سابدامین در سی پنل را به شما توصیه میکنیم.

اشتراک در خبرنامه ونداهاست
با عضویت در خبرنامه ونداهاست، اولین کسی باشید که از پیشنهادها، تخفیف ها و امکانات جدید ونداهاست باخبر میشود.
ایمیل شما محرمانه باقی خواهد ماند و در هر زمان میتوانید اشتراک خود را لغو کنید.

دسترسی آسان به این صفحه لینک کوتاه :
QR Code For:  آموزش ساختن زیر دامنه یا ساب دامین در cPanel

Post Author: Admin