آموزش ست کردن IP روی ساب دامین در cPanel

آموزش ست کردن ip روی ساب دامین در cPanel

در موارد متعددی ممکن است نیاز داشته باشید که یک ساب دامین را به نحوی تنظیم کنید که به سرور دیگری اشاره کند یا اینکه اصطلاحا روی آن IP ست کنید. مثلا ممکن است سرور دانلود شما از سرور سایت شما جدا باشد و شما لازم داشته باشید روی سابدامین مربوط به دانلود خود، IP ست کنید تا به سرور دانلود شما اشاره کند. یا اینکه ممکن است بخواهید از سامانه های نمایندگی پنل پیام کوتاه یا فروشگاه های سیستم های همکاری در فروش و به طور کلی موارد از این دست استفاده نمایید. در همه ی این حالت ها شما لازم است این توانایی را داشته باشید که IP مورد نظرتان را بر روی سابدامین مورد نظرتان تنظیم نموده و مورد استفاده قرار دهید. ما در این آموزش علاوه بر نحوه ی ست کردن آی پی بر روی زیر دامنه، این مورد را نیز به شما آموزش میدهیم که چطور میتوانید بر روی سابدامین خود، DNS ست کنید. با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا نحوه انجام این کار را در کنترل پنل cPanel بیاموزید.

ست کردن IP روی سابدامین :

توجه : در این شیوه نیازی نیست که سابدومین را به صورت فیزیکی ایجاد کنید و فقط ایجاد رکورد مربوطه کفایت میکند. برای ایجاد رکورد مورد نیاز، از روش زیر استفاده کنید :

1 – وارد کنترل پنل cPanel شده و در قسمت Domains بر روی آیکن مربوط به Zone Editor کلیک کنید.

روی آیکن مربوط به Zone Editor کلیک کنید

2 – در صورتی که مایلید روی سابدامین مورد نظر IP ست کنید، در جلوی دامنه روی A Record کلیک کرده و در صورتی که مایلید روی سابدومین DNS ست کنید، گزینه CNAME Record را انتخاب کنید.

اضافه کردن a record در سی پنل

نکته تکمیلی : در این قسمت در صورتی که از قبل سابدامین را ساخته اید و تنها قصد ویرایش IP آن را دارید، باید روی Manage کلیک کنید.

3 – در این مرحله، پنجره کوچکی برای شما باز میشود که از شما درخواست میکند آدرس رکورد و IP خود را ارائه دهید.

Add a Record

پر کردن فرم نمایش داده شده در این بخش بسیار ساده است. کافی است در قسمت Name نام سابدامین دلخواه خود را وارد کنید. مثلا download.domain.com یا shop.domain.com و … در اینجا طبعا لازم است عبارت domain.com را با آدرس دامنه خود جایگزین کنید. سپس در بخش Address آدرس IP مورد نظر خود را وارد نمایید.

4 – روی دکمه ی Add an A Record کلیک کنید تا کورد جدید، ساخته و تعریف شود.

5 – جهت ویرایش هر رکورد میتوانید وارد بخش Zone Editor شده و سپس در جلوی دامنه مورد نظر روی Manage کلیک کنید. در این حالت، لیستی از رکورد های موجود برای آن دامنه برای شما به نمایش در خواهد آمد که میتوانید در جلوی هر یک از آن ها بر روی لینک Edit کلیک کرده و آن را ویرایش نمایید.

6 – جهت حذف هر رکورد، میتوانید در جلوی آن بر روی لینک Delete کلیک کرده و رکورد مورد نظر را حذف نمایید.

نکته 1 : اگر سابدومین را از پیش ایجاد کرده باشید، روش فوق برای ست کردن IP روی سابدومین مورد نظر عملی نخواهد بود. در این حالت میبایست با مراجعه به Zone Editor، رکوردی که از پیش برای سابدومین ایجاد شده را بر اساس نیاز خود ویرایش کرده و IP دلخواه را بر روی آن تنظیم کنید.

نکته 2 : اگر مایلید رکوردی که ایجاد میکنید، هم با www و هم بدون www در دسترس شما باشد، میبایست علاوه بر ایجاد رکورد example.domain.com همین رکورد را با www نیز ایجاد کنید. مثلا www.example.domain.com البته این مسئله ضروری نبوده و صرفا جهت یادآوری در اینجا ذکر شده است.

اشتراک در خبرنامه ونداهاست
با عضویت در خبرنامه ونداهاست، اولین کسی باشید که از پیشنهادها، تخفیف ها و امکانات جدید ونداهاست باخبر میشود.
ایمیل شما محرمانه باقی خواهد ماند و در هر زمان میتوانید اشتراک خود را لغو کنید.

دسترسی آسان به این صفحه لینک کوتاه :
QR Code For:  آموزش ست کردن IP روی ساب دامین در cPanel

Post Author: Admin