آموزش حذف پسوند .php و .html از انتهای آدرس با استفاده از htaccess

آموزش حذف پسوند .php و .html از انتهای آدرس با استفاده از htaccess

در حال حاضر اکثر cms های موجود این امکان را دارند که ساختاری دلخواه را برای url صفحات به نمایش بگذارند. حال ممکن است شرایطی پیش بیاید که مثلا خودتان سایتی را با استفاده از html یا php طراحی کرده باشید ولی مایل نباشید که پسوند های html یا php در انتهای url صفحات سایت به نمایش در بیاید. انجام این کار به شکلی بسیار آسان از طریق ویرایش فایل htaccess و قرار دادن دستورات لازم در آن میسر خواهد بود. اگر در ادامه ی این آموزش با ما همراه باشید، نحوه ی حذف فرمت های html و php و به طور عمومی هر نوع فرمتی را از انتهای آدرس مورد نظرتان، خواهید آموخت.

حذف پسوند .html از انتهای آدرس
فرض میکنیم که صفحه ای با آدرس http://domain.com/about.html داریم. حال مایلیم کاری کنیم که این صفحه بدون پسوند .html و تنها از طریق وارد کردن آدرس http://domain.com/about در دسترس کاربران قرار بگیرد. برای انجام این کار کافی است کد زیر را در فایل htaccess سایت مورد نظر قرار دهید :

با قرار دادن کد بالا در فایل htaccess از این به بعد میتوانید به سادگی صفحه ی مورد نظر را تنها با وارد کردن آدرس http://domain.com/about مورد دسترسی قرار دهید.

حذف پسوند .php از انتهای آدرس
این بار فرض کنید که صفحه ای داریم با آدرس http://domain.com/about.php و این بار تصمیم داریم .php را از انتهای این آدرس حذف کنیم. انجام این کار دقیقا مانند مثال قبل صورت میگیرد. با این تفاوت که این دفعه بجای خط کد بالا میبایست از کد زیر استفاده کنید :

خواهید دید که حالا میتوانید تنها با وارد کردن آدرس http://domain.com/about به صفحه ی مورد نظر دسترسی پیدا کنید.

دقیقا به همین سبک میتوانید پسوند های دیگر مانند .htm را نیز از انتهای آدرس حذف نمایید و به فرمت دلخواه خود برای url های سایتتان دست پیدا کنید.

اشتراک در خبرنامه ونداهاست
با عضویت در خبرنامه ونداهاست، اولین کسی باشید که از پیشنهادها، تخفیف ها و امکانات جدید ونداهاست باخبر میشود.
ایمیل شما محرمانه باقی خواهد ماند و در هر زمان میتوانید اشتراک خود را لغو کنید.
دسترسی آسان به این صفحه لینک کوتاه :
QR Code For:  آموزش حذف پسوند .php و .html از انتهای آدرس با استفاده از htaccess

Post Author: Admin