آموزش ساختن ساب دامین یا زیر دامنه در کنترل پنل پلسک

آموزش ساختن ساب دامین یا زیر دامنه در کنترل پنل پلسک

زیر دامنه ها یا subdomain ها به شما اجازه میدهند تحت آدرس دامنه ی خود، بخش های جدیدی برای وبسایت خود ایجاد کنید که هر یک از این بخش ها میتوانند به طور کاملا مستقل از سایت عمل کرده و دارای محتوای خاص خود باشند. فرضا اگر بخواهید برای سایت خود با آدرس domain.com یک انجمن گفتگو ایجاد کنید، کافی است یک ساب دامین با آدرس forum.domain.com ایجاد کرده و محتوای دلخواه را در این آدرس روی هاست خود قرار دهید تا کلیه ی کاربران با وارد کردن آدرس ذکر شده بتوانند به انجمن شما دسترسی داشته باشند. بدیهی است که این مسئله محدود به ایجاد انجمن گفتگو نیست و با استفاده از زیر دامنه ها میتوان انواع بخش ها اعم از بلاگ، بخش دانلود، بخش های مختلف سایت با زبان های مختلف و … را ایجاد کرد. بنابراین دانستن این امر که سابدامین ها چگونه ایجاد میشوند و چطور میتوان آن ها را مورد استفاده قرار داد، برای کلیه ی اشخاصی که دارای وبسایت هستند، کاملا حائز اهمیت است. پیش تر روش ست کردن آی پی روی ساب دامین در کنترل پنل پلسک را به شما آموزش دادیم. در آموزش امروز نحوه ی ایجاد یک زیر دامنه در Plesk و مدیریت آن را به همراه هم مرور میکنیم. با ما همراه شوید.

چگونه در پلسک یک زیر دامنه ایجاد کنیم؟
برای شروع ابتدا وارد پلسک شوید. اگر با روش انجام این کار آشنایی ندارید، ابتدا آموزش ورود به پلسک را مطالعه کنید. سپس مطابق تصویر زیر به تب Websites and Domains رفته و روی دکمه Add Subdomain کلیک کنید.

افزودن سابدامین در پلسک

در ادامه صفحه ی جدیدی مطابق تصویر زیر برای شما بارگذاری خواهد شد :

ایجاد زیر دامنه در کنترل پنل plesk

در این صفحه در بخش Subdomain name نام دلخواه خود را برای سابدامین وارد کنید. مثلا forum یا dl و …
در بخش Parent Domain اگر چند دامنه در هاست خود دارید میتوانید با وارد کردن نام دامنه ی دلخواه، تعیین کنید که این زیر دامنه تحت کدام دامنه اصلی ایجاد شود.
در بخش Document root نیز باید فولدری که محتوای سابدامین در آن قرار داده میشود را تعیین کنید. این بخش به صورت پیشفرض پر میشود و عموما نیازی به اعمال تغییر در آن نیست اما در صورت نیاز میتوانید تغییرات دلخواه را در این بخش اعمال کنید.
در پایان جهت ایجاد سابدامین روی دکمه ی OK کلیک کنید. سابدامین شما ایجاد شده و در تب Websites and domains در کنار سایر دامنه ها و زیر دامنه های موجود لیست خواهد شد.

حذف سابدامین از پلسک

حال هر زمان که مایل بودید میتوانید مطابق تصویر بالا با استفاده از آیکن های موجود در زیر سابدامین ایجاد شده و با کلیک بر روی Remove Subdomain، سابدامین مورد نظر را از هاست خود حذف نمایید.

اشتراک در خبرنامه ونداهاست
با عضویت در خبرنامه ونداهاست، اولین کسی باشید که از پیشنهادها، تخفیف ها و امکانات جدید ونداهاست باخبر میشود.
ایمیل شما محرمانه باقی خواهد ماند و در هر زمان میتوانید اشتراک خود را لغو کنید.

دسترسی آسان به این صفحه لینک کوتاه :
QR Code For:  آموزش ساختن ساب دامین یا زیر دامنه در کنترل پنل پلسک

Post Author: Admin